Otomatik Panjur Arızaları

Otomatik motorlu panjur ürünleri, genel olarak iki nedene bağlı olarak arıza verir.

Bunlar;

  1. Kullanıcı hatalarına bağlı arızalar.
  2. Hatalı montaj ve imalata bağlı arızalar.

 

Otomatik Panjur Motor Arızaları:

Kullanıma bağlı olarak arıza vermesi pek mümkün değildir. Motorlu panjur motorların termik denilen motoru aşırı ısınmalara karşı koruyan bir sistem mevcuttur. Motor ısındığında termik sistem devreye girerek motoru bloke eder ve soğuyana kadar çalışmaz.

Eğer motorunuz çalışmıyorsa öncelikle bu yukarıdaki anlatılanı dikkate alın ve yaklaşık bir saat bekledikten sonra tekrar deneyin.

Türkiye genelinde elektrik akımı bazen düşük ve bazen anlık olarak yüksek gelir. Genelde bu sıkıntı elektrik kesintilerinde yaşanır. Bir anda gelen yüklü elektrik akımından dolayı motorunuz yanabilir. Yapılması gereken değiştirmektir.

Bir diğer arıza sebebi, imalata bağlı termik sistemin devreye girmeyerek, yoğun çalışmadan ötürü motorun ısınarak yanmasıdır.

Montaj hatasına bağlı olarak, bir kablo bağlantılarının gevşek bağlanmasından veya yanlış kablo bağlantısı yapılmasından ötürü motor arıza verebilir.

En son ihtimal motorunuzun ömrü dolmuş olabilir. Ortalama bir panjur motorun ömrü en iyi şartlar altında 7 ile 10 senedir.

Motorlu Panjur Lamelleri Hareket Etmemesi ve Arıza Nedenleri

Motorun çalışma sesini duyuyorsunuz ama yukarı ve aşağıya doğru motorlu panjur lamelleri hareket etmiyor.

Bunun sebebi motorlu panjurun kasnak borusuna bağlı olan ve lamelleri kasnağa bağlayan çelik askılıklarının kopması veya yerinden çıkmasından kaynaklanır.

Motorlu panjur askılıkları neden kopar veya neden yerinden çıkar.

Kullanım hatasından kaynaklana bir durumsa bunun nedeni motorunuzu aşağıya doğru indirirken altında bir cisme takıldığı halde indirmeye çalışıyorsanız, sonuç askılıklar yerinden kopar.

Sadece kullanım bağlı olarak kopmaz, montaj hatasından kaynaklı olarak da kopabilir. Montaj esnasında eğer motorlu panjur kasnak bölümü terazide ve tam ölçülerinde montaj yapılmamışsa ve takılırken kasılarak montaj edilmişse, çelik askılıklarınız kopabilir veya yerinden çıkabilir. Bu durum düzeltilmediği sürece bu arızayı devamlı olarak yaşarsınız.

© Copyright 2018 İzmir Panjur Tamiri | Design by Ozzy Ozmen Celik